Strona wydawnictwa IDAM

 
Spektakl "Sulimczyk"
Rycerz Jan z Rożnowa był najmłodszym synem słynnego Zawiszy Czarnego. Zginął 18 września 1454 roku pod Chojnicami w bitwie z Krzyżakami. Jakie były związki Jana z Kołem? Po pierwsze, był starostą kolskim. Po drugie, pochowano go w kolskiej farze. Po trzecie, jego kamienna płyta nagrobna do dziś stanowi jeden z najcenniejszych zabytków w naszym mieście.
Jakim człowiekiem był rycerz Jan? Fakt bycia synem Zawiszy Czarnego nic o nim (poza ciekawostką) nie mówi. Dopiero prześledzenie losów Jana pozwala dowiedzieć się o nim rzeczy ważnych; rzeczy, które pozwalają na osąd jego losów i czynów. W młodym wieku przejął majątek po zabitym ojcu i braciach. Los (Bóg?!) dał mu bogactwo, zabierając jednocześnie tych, których kochał, bo tylko w ten sposób on, najmłodszy z braci, mógł do tego majątku dojść tak szybko. W formie zastawu wykupił u króla Kazimierza Jagiellończyka starostwo kolskie, jest więc oczywiste, że potem często w Kole bywał. Czy tu przyszedł na świat jego jedyny syn, również Jan, tego nie wiemy. Wiemy za to, że jadąc pod Chojnice, był już pogrążony w żalu po śmierci małego Janka. W nieszczęsnej bitwie z Krzyżakami zginął, mając zaledwie 34 lata. Osierocił piękną Małgorzatę z rodu Szafrańców (tych, którzy od dawna osiedli na zamku w Pieskowej Skale) oraz córeczkę Barbarę. Jak to się stało, że ciało Jana spoczęło w kolskiej farze? Tego można dowiedzieć się, czytając powieść "Sulimczyk", w przedstawieniu teatralnym skupimy się bowiem na nocnej rozmowie poprzedzającej bitwę. Będzie to spowiedź rycerza Jana z jego barwnego życia.
Premiera spektaklu teatralnego "Sulimczyk" miała miejsce 8 września 2017 roku. Kilka dni później mury Chojnic, wbrew prawdzie historycznej, zostały doszczętnie zburzone.
Współorganizatorem spektaklu był Miejski Dom Kultury w Kole